Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Nowe ulice i plan walki o czyste powietrze

Nowe ulice i plan walki o czyste powietrze
25.01.2016

Podczas pierwszej w tym roku sesji (25 stycznia) Rada Miejska Legnicy podjęła 10 uchwał i przyjęła dwa dokumenty sprawozdawcze. Chwilą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego, zasłużonego dla miasta redaktora Czesława Pańczuka.

Radni m.in. podjęli uchwały wyrażające zgodę na bezprzetargowy najem lokali użytkowych na czas nieoznaczony, które służą tworzeniu stabilnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Zdecydowano o nadaniu imienia Tadeusza Łabno części ulicy Stanisława Piaskowskiego. Nazwę Bieniowicka otrzymała droga wewnętrzna, położona w sąsiedztwie ulicy Pątnowskiej. Z kolei ulicy położonej w sąsiedztwie ulic Pawła Jurosa, Tadeusza Gumińskiego i Henryka Karlińskiego nadano imię znanego dziennikarza, popularyzatora wiedzy o historii miasta i radnego Włodzimierza Kalskiego.

sesja rady miejskiej 1

sesja RM 2015

sesja rady miejskiej 3

Rada uchwaliła Plan gospodarki niskoemisyjnej z elementami planu mobilności miejskiej dla Legnicy do roku 2020. Uchwalenie poprzedziły szerokie konsultacje społeczne. To dokument strategiczny, którego opracowanie jest niezbędne dla pozyskiwania środków unijnych przeznaczanych na walkę z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Program dotyczący działań gminy, jak i wielu innych instytucjonalnych i prywatnych podmiotów, zakłada rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej oraz zwiększanie roli energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Wielkość emisji na terenie miasta uzależniona jest od wielu czynników, ale do najważniejszych z nich należą: ilość gospodarstw domowych, gęstość zaludnienia, ilość podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta, natężenie ruchu samochodowego i szlaki tranzytowe przebiegające przez teren miasta.

Z przyjętego przez radę sprawozdania wynika, że w 2015 roku nasze miasto przeznaczyło ponad 360 tys. zł na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania ich bezdomności. Na zapewnienie sprawnego i skutecznego funkcjonowania schroniska przy ul. Ceglanej wydano z budżetu 286 tys. zł.

Działalność gminy w tej dziedzinie koncentrowała się głównie na: zapewnieniu zwierzętom opieki w schronisku, odławianiu zwierząt bezdomnych i ograniczaniu ich populacji, całodobowej opiece weterynaryjnej, opiece nad kotami żyjącymi na wolności, dokarmianiu i adresowanych do mieszkańców akcjach edukacyjnych.

W ubiegłym roku w schronisku przebywały 473 psy i 38 kotów. Dla prawie wszystkich (434 psy i 31 kotów) udało się znaleźć nowe, przyjazne domy. Ten świetny wynik jest także efektem działań edukacyjnych i promocyjnych.

Opublikował: zmulek_l | Dodano: 25.01.2016 | Wyświetleń: 700
Powrót na listę aktualności

Zobacz także