Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Rua Golba: Enfant terrible

Galeria Ring, Rynek 12
20.09 00:00 - 20.10 00:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26

Rua Golba, urodzona w 1985r., pochodzi z małej wsi Wola Burzecka. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom pt.: Klasa w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida, dyplom ten zdobył Grand Prix w 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych Promocje 2016 – legnicka wystawa jest właśnie realizacją tej nagrody. Golba jest finalistką konkursów PRZYPŁYW - Młoda Polska Sztuka Współczesna oraz Artystyczna Podróż Hestii 2014, a także uczestniczką międzynarodowego projektu Hosted Simply w Warszawie (2015) i Wiedniu (2016). Została wyróżniona Stypendium Artystycznym z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (2014 i 2016) oraz Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Łukowa. Odbyła rezydencję artystyczną w  Artists Alliance Inc. (AAI) The LES Studio Program w Nowym Jorku (2017), The Association of Icelandic Visual Artists SÍM (Samband íslenskra myndlistarmanna) w Reykjaviku (2016) oraz AFFECT: "The Artistic Mission” AGORA COLLECTIVE w Berlinie (2016). Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Rua Golba tworzy obrazy, instalacje, serie rysunków, wideo i dźwięki. Wszystkie jej twórcze działania cechuje warsztat i namysł. Podstawy do działania czerpie z zasłyszanych opowieści, podejrzanych sytuacji, korzysta również z gotowych materiałów o charakterze informacyjnym: filmów i prasy. Jednocześnie chętnie balansuje na granicy fikcji oraz dokumentu. Jej projekty odzwierciedlają społeczno - antropologiczne zainteresowania autorki – stanowią analizy wartości i zasad swoistych dla poszczególnych kultur. Artystka bada także sposoby widzenia i postrzegania – od ich uwarunkowań optycznych po psychologiczne pojmowanie obrazu.

Wystawa Enfant terrible to forma przewrotnej refleksji nad edukacją, dzieciństwem i wzorcami. Zobaczymy nie tylko prace typowo malarskie, ale również obiekty i instalacje, także multimedialne. Artystka pokazuje prace w których w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formami i materiałami, miesza porządki poważnej społecznej refleksji z czarnym humorem. Poważne, krytyczne rozważania przeplatają się tu z absurdalnym humorem. Artystce daleko jednak do szyderstwa czy bezrefleksyjnego naśmiewania się z uważnie obserwowanych zjawisk. Różnorodne, angażujące widza dzieła odnoszą się do dziecięcego buntu przeciwko narzuconym normom, ale też do konfliktów między młodymi dorosłymi a starszymi. Historie z tekstów kultury i historii mieszają się z relacjami z osobistych doświadczeń artystki. Rua stawia otwarte pytanie o niewinność dziecka, ale zdaje się również przekornie wskazywać, z

e kwestia „niegrzeczności” istnieje tylko w głowie dorosłego.

Każda z prezentowanych prac powstała w technice dokładnie związanej z tematyką dzieła. Golba nie czuje przywiązania do żadnego medium, co więcej, intencjonalnie miesza materiały typowo plastyczne z codziennymi przedmiotami. Ów zabieg można było zaobserwować na poprzedniej wystawie artystki Lucky Strike w Galerii Promocyjnej w Warszawie, obserwujemy go również w przestrzeni legnickiej galerii.

Prezentowane prace powstały pod wpływem doświadczeń samej artystki oraz jej społeczno-politycznych refleksji. W przestrzeni legnickiej galerii mieszają się narracje z jej wspomnień oraz z tekstów kultury i wydarzeń historycznych. Podjęta przez nią analiza skoncentrowała się na wątkach związanych z uczuciami uznawanymi za negatywne: smutkiem, złością, frustracją, buntem.

 



Powrót na listę wydarzeń