Festiwal Słowiański Lugidunum

SDK Kopernik, ul. Koziorożca 9, 59-220 Legnica
15.09 10:00 - 16.09 00:00
Organizator: SDK Kopernik
Koziorożca 9 Legnica 59-220
https://www.facebook.com/SDK.Kopernik/
tel. 76 723 09 82

Spółdzielczy Dom Kultury "Kopernik" oraz Towarzystwo Miłośników Ślęży "Ślężańscy" zapraszają do udziału w pierwszym legnickim festiwalu SŁOWIAŃSKIM - LUGIDUNUM*.

WARSZTATY, ANIMACJE, KONCERTY i POKAZY związane z kulturą i życiem codziennym dawnych Słowian. Impreza ma charakter rodzimokulturowym, zaprezentują się dolnośląscy rękodzielnicy oraz artyści, którzy w swej twórczości nawiązują do kultury dawnej.

-------------------------------------

W trakcie sobotniej (16.09) części festiwalu odbędą się m.in. BEZPŁATNE WARSZTATY:
- tkanie krajki (dekoracyjnych wyrobów ludowych)
- zajęcia kaletnicze
- warsztaty kowalskie (miedziane, słowiańskie ozdoby)
- warsztaty rękodzielnicze
- malowanie eko-toreb z motywami ludowymi
- tworzenie magicznej biżuterii z drewna
- tworzenie słowiańskich lalek-motanek

Będzie można także zakupić literaturą dotyczącą kultury słowiańskiej, a także naturalne mydła, ceramikę i inne rękodzieło.

-------------------------------------
PROGRAM FESTIWALU:
-------------------------------------

Festiwal Słowiańskie LUGIDUNUM - dzień pierwszy

Słowiańskie symbole, święta i życie codzienne - prelekcja 

Godzina 10.00, 12.00, wstęp wolny, SDK Kopernik

Prowadzący, Adam Nowak, jest działaczem na rzecz propagowania kultury rdzennej. Z zapałem opowiada o swojej pasji, skupiając się na faktach historycznym, jednocześnie, w lekki sposób opowiada o dziedzictwie Polaków (Słowian). Dowiesz się m.in. dlaczego życzymy kichającemu „na zdrowie”, dlaczego Boże Narodzenie przypada akurat w grudniu, posłuchasz o słowiańskich „walentynkach”, o tym jak dać się zaczarować magicznej górze Ślęży, oraz o wielu innych ciekawostkach. 

 

Legnica we wczesnym średniowieczu - okiem archeologa

Godzina 11.00, 13.00, wstęp wolny, SDK Kopernik

Wykład na temat początków osadnictwa na terenie obecnej Legnicy, poprowadzi dr Tomasz Stolarczyk, archeolog i legnicki muzealnik.

 

Miejsce ludzi i opowieści: Karol Sawiak - Tajemnice Ślęży, poza szlakami

Godzina 17.00, wstęp wolny, SDK Kopernik
W ramach cyklu spotkań z osobami o ciekawych pasjach, zaprezentuje się ślężański eksplorator oraz "poszukiwacz skarbów", który od kilkunastu lat przeczesuje masyw słowiańskiej góry Ślęży, zgłębiając jej tajemnice, te starożytne jak i nowożytne. Prelekcja połączona z prezentacją najciekawszych znalezisk eksploratora.

 

Sobota, 16 września:

Festiwal Słowiańskie LUGIDUNUM - dzień drugi

start godz. 14.45, Gwiezdna Arena (teren zielony przy SDK Kopernik / Koziorożca 9) 

Warsztaty, animacje, koncerty i pokazy, związane z kulturą i życiem codziennym dawnych Słowian. Impreza o charakterze rodzimokulturowym, na której zaprezentują się lokalni rękodzielnicy oraz artyści nawiązujący do kultury dawnej.

W trakcie festiwalu odbędą się bezpłatne warsztaty m.in. tkanie krajki (dekoracyjnych wyrobów ludowych), zajęcia kaletnicze, kowalskie (miedziane, słowiańskie ozdoby), rękodzielnicze, malowanie eko-toreb z motywami ludowymi, robienie magicznej biżuterii z drewna, słowiańskich lalek-motanek. Będzie można także zakupić literaturą dotyczącą kultury słowiańskiej a także naturalne mydła, ceramikę i inne rękodzieło. 

 

Godz. 11.30 - Warsztaty perkusyjne "W rytmie matki ziemi" (SDK Kopernik, Koziorożca 9, wstęp wolny)

Godz. 14.45 - Parada perkusyjna podsumowująca warsztaty 

Godz. 15.00 - Koncert projektu "Witeź" (acapella / zespół pieśni słowiańskiej)

Godz. 16.30 - Złote Dzieci zaprezentują taniec "Żywioły"

Godz. 17.00 - Koncert zespołu MOKOSZA (folk / muzyka poważna)
Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Piotra Lerocha, kontrabasisty i dyrygenta, miłośnika folkloru i kultury słowiańskiej. Mokoszę tworzy aż 17 muzyków, maka za sobą dziesiątki koncertów, występując w wielobarwnych strojach szlacheckich, prezentują muzykę ludową we własnym, autorskim opracowaniu, któremu blisko do muzyki poważnej. Więcej informacji na oficjalnej stronie zespołu: www.mokosza.com.pl

Godz. 18.45 Pokaz tańca teatru Avatar

Godz. 19.00 Pokaz rozpalania ognia metodą tradycyjną oraz ognisko. Przy współudziale mieszkańców, krzesanie ognia specjalnie przygotowaną konstrukcją łuku ogniowego.

-------------------------------------

O pyszne posiłki oraz napitek zadba nasz rodzimy Staromiejski Piwowar (https://www.facebook.com/Staromiejski-Piwowar-1679133442382062/)

Więcej informacji:
SDK Kopernik, Koziorożca 9 w Legnicy tel. 76 723 09 82, promocjasdk@legnickasm.pl.

Współorganizatorzy wydarzenia:
Towarzystwo Miłośników Ślęży "Ślężańscy" (ślężańscy.pl)
Fundacja Watra (watranews.wordpress.com)

*) DLACZEGO LUGIDUNUM?
W czasach rzymskich istniała miejscowość zwana Lugidunum - według części analiz stolica plemienia Lugiów. Ze względu na bliskość celtyckich osad znajdujących się na równinie w pobliżu Ślęży, to Legnicę przyjmuje się jako dziedziczkę osady Lugidunum. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na terenie naszego miasta pochodzą z VIII w. Legnica była wówczas centralnym grodem plemienia Trzebowian.

Powrót na listę wydarzeń

Prowadzone są jeszcze prace konserwacyjne na portalu, mogą występować czasowe błędy. Za utrudnienia przepraszamy