Legnica - Oficjalny Portal Miasta

bip

Legnicka uczta dla melomanów: organy, animacja i wielka muzyka

Legnicka uczta dla melomanów: organy, animacja i wielka muzyka
08.09.2014

Dzisiaj (8 września) rusza XXVIII Legnickie Conversatorium Organowe. To jedna z ważniejszych w Europie imprez współczesnej muzyki kameralnej i organowej oraz jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym mieście.

Conversatorium organizowane jest od 1986r. Festiwal popularyzuje współczesną muzykę organową i kameralną, a przede wszystkim służy promocji młodych kompozytorów i wykonawców. Jego celem jest stworzenie muzykom i muzykologom z kraju i zagranicy warunków do systematycznych spotkań i dyskusji na temat najnowszej twórczości organowej, inspirowanie kompozytorów do poszukiwań i eksperymentów, a także popularyzacja wiedzy o wysokiej klasy organach.

W tym roku Legnickie Conversatorium Organowe będzie także miało wymiar symboliczny - obchodzimy bowiem 100-lecie budowy organów w Kościele Ewangelickim Marii Panny. To w tym legnickim kościele odbywać się będą koncerty.

- Pierwsza wzmianka o używaniu organów w kościele mariackim pojawia się w 1414 roku, zaś z 1438 roku pochodzi informacja o zbudowaniu nowych organów dzięki fundacji ówczesnego burmistrza Chojnowa. I oto my, po 600 latach, wciąż możemy cieszyć się brzmieniem instrumentu w tym unikatowym wnętrzu - mówi dr Michał Sławecki, Dyrektor Artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego. - Dzisiejsze organy są następcą instrumentu Michaela Rödera z 1735 roku. Ich gruntownej przebudowy dokonała w 1914 roku firma K.G. Weigle ze Stuttgartu. W efekcie powstał praktycznie nowy instrument, osadzony w zabytkowej szafie, którego brzmienie dziś podziwiamy. Organy te są niezwykłe, inspirujące, a kolorytu ich brzmienia nie da się porównać z żadnym innym instrumentem. Potwierdza to każdy, komu przyjdzie na nich zagrać - dodaje Michał Sławecki.

Podczas Conversatorium czekają nas - oczywiście – nie lada niespodzianki. Przed rokiem oglądaliśmy w kościele tancerkę tańca współczesnego, improwizującą do muzyki organowej. W tym roku obejrzymy m.in. filmy animowane. Podczas koncertu „LAF Organ Vision” organiści zagrają do animacji stworzonych przez dzieci podczas Legnickiej Akademii Filmowej.

Ciekawą propozycją Conversatorium będzie także trwający prawie 5 godzin Mariacki Maraton Organowy. To koncert w wykonaniu trójki młodych artystów, podczas którego słuchacze będą mogli wejść na chór i z bliska obserwować grę na stuletnim instrumencie. Maraton poprzedzi Ogólnopolska Sesja Naukowa zatytułowana „100-lecie organów w Kościele Marii Panny w Legnicy. Problematyka konserwacji i rekonstrukcji organów”.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia XXVIII LCO jest bezpłatny.

plakat

Program:

Koncert inauguracyjny „LAF organ visions”

Łukasz Mosur – organy, Michał Sławecki - organy

8 września 2014, godz. 19.15 - Kościół Ewangelicki Marii Panny

 

Koncert prawykonań laureatów konkursu kompozytorskiego

Krzysztof Urbaniak - organy

9 września 2014, godz. 19.15 - Kościół Ewangelicki Marii Panny

 

Sesja naukowa „100-lecie organów Weiglego w Kościele Marii Panny w Legnicy. problematyka konserwacji i rekonstrukcji organów”

10 września 2014, godz. 10.00 - Kościół Ewangelicki Marii Panny

 

Mariacki maraton organowy

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa – organy, Stanisław Pielczyk – organy, Andrzej Szadejko - organy

10 września 2014, godz. 19.15-24.00 - Kościół Ewangelicki Marii Panny

 

Koncert finałowy

Dariusz Przybylski – organy, Jolanta Szybalska-Matczak – dyrygent, Chór Kameralny Senza Rigore Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

11 września 2014, godz. 19.15 - Kościół Ewangelicki Marii Panny

                                                                      (źródło: LCK)

Opublikował: mbanaszkiewicz_l | Dodano: 08.09.2014 | Wyświetleń: 769
Powrót na listę aktualności

Zobacz także