Legnicki Mikołaj pozdrawia
Fundusze Unijne
FOTOGALERIA MIASTA LEGNICY
WIDEOGALERIA MIASTA LEGNICY
TELEWIZJA
WIRTUALNY SPACER PO LEGNICY
Legnica.eu - magazyn miejski
NUMERY ARCHIWALNE
INVEST IN LEGNICA
NA CO IDĄ MOJE PIENIĄDZE?
Legnica ma od dziś własny portal historyczny. 8 lutego wystartował Liegnitz.pl
Legnica ma od dziś własny portal historyczny. 8 lutego wystartował Liegnitz.pl
grafika

8 lutego 2012 roku pojawił się w sieci historyczny serwis internetowy - www.Liegnitz.pl - poświęcony przedwojennym dziejom Legnicy. Jego twórców -przedsiębiorcę Zbigniewa Brzezińskiego, historyka Marcina Makucha i dziennikarza Bartłomieja Rodaka, połączyła miłość do miasta i pasja kolekcjonowania związanych z nim pamiątek. Na stronie głównej nowej witryny zamieścili jej przesłanie ideowe:

„Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta".


Pierwszy polski niekomercyjny portal historyczny miasta poświęcony jest Legnicy okresu pruskiego, od połowy XVIII w. do 1945 r. Ponad pół tysiąca fotografii i ponad sto tekstów tworzy zarys portretu miasta i jego mieszkańców. Autorzy serwisu, którego jedną z misji jest ciągła rozbudowa i poszerzanie bazy informacyjno-ikonograficznej, okres ten uznali za najintensywniejszy w rozwoju terytorialnym i gospodarczym miasta.

Serwis tworzą cztery kategorie główne: „Historia miasta", „Katalog firm", „Miejsca" oraz „Legniczanie". W pierwszym dziale zawarto podkategorie: kalendarium, wojsko, komunikacja, wystawy, festyny, pieniądz zastępczy, varia. „Katalog firm" dotyczy sfery gospodarczej. Zapoznaje z zakładami miejskimi, przemysłem prywatnym, opisuje liczne sklepy, firmy usługowe, hotele i restauracje. Kategoria „Miejsca" to zbiór zdjęć i opracowań poświęconych ulicom, placom, pomnikom, budynkom, kościołom czy parkom. Ostatni dział serwisu mieści sylwetki legniczan, twórców polityki, wojskowości, nauki i kultury.

Portal zawiera także kategorię „Kalendarium", w którym już dziś zamieszczonych jest ponad sto dat dziennych. Aktualne karty z kalendarza widoczne są na bieżąco na stronie głównej. Liegnitz.pl znaleźć mogą także użytkownicy Facebooka.

- Mamy ambicję stworzenia dużego i powszechnie dostępnego kompendium wiedzy o dawnej Legnicy - mówi Zbigniew Brzeziński. - Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcą się do tego dzieła przyłączyć. Każdemu udostępnimy nasze wirtualne łamy.

- Na początek mamy ponad sto artykułów czy opisów, ponad sto dat, 200 opisanych obiektów, czyli ulic, miejsc, instytucji. - dodaje Marcin Makuch. - Zdjęć jest już ponad pół tysiąca. Większość pochodzi z naszych zbiorów i od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów. Do współpracy zapraszamy wszystkich pasjonatów historii naszego miasta.

 

opublikował: Małgorzata Banaszkiewicz | Dodano: 08-02-2012 | wyświetleń: 2935
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
System informacji przestrzennej
Hot Spot
ZAŁATW SPRAWĘ W URZĘDZIE PRZEZ INTERNET
centrum legislacji
ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO
Opcje